Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dünyanın En Uzun Balığı  (Okunma Sayısı 9307 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NvGTR
Normal Üye
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 683Üyelik Bilgileri
« : 06 Nisan 2008, 00:35:41 »

Balina köpekbalığı

Balina köpekbalığı (Rhincodon typus), sadece neslini günümüze kadar koruyabilmiş eski ve büyük köpekbalıkları içinde değil, dünyada da bilinen en büyük balık türüdür. Rivayetlere göre 18 ya da 20 metre uzunluğunda olanları görülmüştür. Ancak, ölçülüp kanıtlanmış en büyük ölçüler, 13,7 metre uzunluk ve 36 ton ağırlıktır ve bu ölçüler bile "dünyanın en büyük balığı" unvanı için rahatlıkla yeterlidir.

Bu inanılmaz büyüklüğüne rağmen tehlikeli değildir, ve hatta dişleri bile yoktur. Balina köpekbalığı da aynı dev köpekbalığı (dünyanın ikinci büyük balığı) ve dev ağızlı köpekbalığı gibi sadece plankton ve diğer çok küçük hayvanları sudan filtreleyerek beslenir.

Balina köpekbalığı Rhincodon cinsinin tek türü, Rhincodon da Rhincodontidae familyasının tek cinsidir.

Dış özellikleri

Balina köpekbalıkları mavimsi, gri ya da kahverengimsi bir renkte olurlar. Karın kısımları daha açık renk olur, sırtında da açık renkte çizgiler ve benekler bulunur. İki adet sırt yüzgeçleri, ve 5 solungaç aralıkları vardır. Ağızları çok büyüktür ve burunları kısadır.

Yaşadığı yerler ve yaşam tarzı

Balina köpekbalıkları 21 ila 25 °C su sıcaklığını tercih eder ve bu yüzden dünyanın bütün tropik ve subtropik denizlerinde bulunurlar. Bazen mevsimsel olarak fazla plankton bulunan bölgelerde sayıları daha yüksektir.

Deniz suyunu aktif olarak içlerine çekerler ve yine kendi güçleriyle süngere benzeyen bir filtre sistemine sahip olan solungaçlarından dışarıya bastırırlar. Böylece her gün tonlarca plankton, diğer küçük deniz hayvanları ve küçük balıkları sudan filtreleyerek yüksek gıda ihtiyaçlarını giderirler.

Üreme

1953 yılında Meksika'da 14 cm büyüklüğünde yumurtalar bulunmuş, böylece, balina köpekbalığının yumurtlayarak üreyen köpekbalıklarından olmasına ilişkin düşünceye, kanıtlandı gözüyle bakılmıştır. Ancak 1995 yılında Tayvan açıklarında gebe bir hayvanın bilimciler tarafından gözlemlenmesi sonucu balina köpekbalıklarının 300'e yakın canlı yavru doğurduğu kanıtlanmıştır.

Diğer köpekbalıklarının çoğunda olduğu gibi bu yavruların hepsi aynı seviyede gelişmemiştir. En çok gelişmiş olanlar rahim çıkışına en yakın duranlardır. İlginç bir teze göre balina köpekbalığı dişisi, yavruların rahimdeki gelişmesini kontrol edebilir. Gıdanın kıt olduğu zamanlarda gelişmeyi senelerce durdurup, bereketli zamanlarda uygun gördüğü sayıda yavru doğurur. Bu tez henüz %100 kanıtlanmış değildir ama bu balık türünün üyelerinin okyanuslara dağılıp birbirlerinden uzakta ve yalnız yaşamalarının mantıklı bir açıklamasıdır.

Yavruların doğduktan sonra 300 metreden daha derine inerek ömürlerinin ilk dönemini çok derin sularda geçirdikleri tahmin edilir. Çünkü bu derinliklere büyük balina köpekbalıkları inemez ve böylece yavrular büyüklere rakip olmazlar.

Balina köpekbalığını açık denizde arayıp bulmak zahmetli olduğu için, bilimsel açıklamaların çoğu tahminler üzerine kurulmuştur. Gerçekten iyi bilinen tek davranışları, suyu filtreliyerek beslenirken saatlerce su yüzeyinde dolaşmalarıdır.

Kayıtlı

4+ 2.öğ.{Uzatmalarda}
Ekonometri - M
« : 06 Nisan 2008, 00:35:41 »

 Kayıtlı
Han
Normal Üye
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1419


Oguz----HAN@hotmail.com
Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2008, 14:04:43 »

İşte bu yüzden denizi sevmiyorum bu arkadaş denizdeyken karşıma çıksa ve bu arkadaşın insan yemediğini bilmeme rağmen zaten direk kalp krizinden giderim. Yani 18 metre!! az değil... 
Kayıtlı

Eko 2 2. öğrenim  Game is not over for me...
Ekonometri - M
   

 Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntülenme Son Mesaj
Uzun yaşamanın 20 sırrı;)
Sağlık...
_EtZe_ 0 1691 Son Mesaj 18 Nisan 2007, 23:37:22
Gönderen: _EtZe_
Dünyanın en uzun isimli şehri
Gülmece
chocolate 0 1323 Son Mesaj 30 Ağustos 2007, 19:32:42
Gönderen: chocolate
sizce uzun saç erkeğe yakısır mı ??? « 1 2 »
Anketör
green 17 10155 Son Mesaj 24 Aralık 2007, 17:29:12
Gönderen: tubi
Ata Demirer-Uzun Eşek
Gülmece
chocolate 0 1700 Son Mesaj 02 Ekim 2007, 17:13:22
Gönderen: chocolate
Kısa boylular uzun yaşıyor!!!
Merak Ettikleriniz
green 1 1777 Son Mesaj 23 Nisan 2008, 22:22:26
Gönderen: Han


Ekonometrim.Org
Sitemize üye olarak hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.

Tamam

Turkish English French German Italian Dutch Spanish Portuguese Korean Chinese Simplified Japanese Greek Arabic Russian
guvenlisitekonometrim

ekonometri